روش‌های پاک کردن موم شمع از روی فرش

روش‌های پاک کردن موم شمع از روی فرش را قرار است با هم بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.
ریختن موم شمع روی فرش یک تجربه‌‌ی آزاردهنده برای خانم‌های خانه‌دار است، چون پاک کردن آن از روی فرش سخت است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب بهترین روش‌های پاک کردن موم شمع را از روی فرش به شما آموزش دهیم.

بهترین زمان برای پاک کردن موم شمع از روی فرش

برخی از خانم‌های خانه‌دار سوال می‌کنند بهترین زمان برای پاک کردن موم شمع از روی فرش چه زمانی است؟ پاسخ این سوال بسیار واضح است. هر چقدر زودتر لکه موم شمع را از روی فرش پاک کنید، لکه به آسانی پاک می‌شود و برای پاک کردن آن به دردسر نمی‌افتید. اما اگر پاک کردن موم شمع از روی فرش به تعویق بیندازید، برای پاک کردن باید زحمت بیشتری را متحمل شوید و چند مرتبه کار خود را تکرار کنید تا الیاف فرش به خوبی پاک شوند.
قالیشویی هشتگرد آماده خدمت رسانی به هم شهریان خود در زمینه شست شوی انواع قالی و فرش و موکت می باشد.

برای پاک کردن موم شمع از چاقو استفاده نکنید

زمانی‌که در جشن تولد یا مراسم‌های دیگر شمع روی فرش می‌ریزد باید با استفاده از روش‌های صحیح آن را پاک کنید تا آسیبی به الیاف فرش وارد نشود. یکی از روش‌های اشتباه برای پاک کردن موم شمع از روی فرش این است که بخواهید با استفاده از چاقو فرش را تمیز کنید. تیزی چاقو باعث آسیب به الیاف فرش می‌شود و ممکن است آن را را پاره کند.
برای بلند کردن پارافین جامد شده روی فرش از وسایلی مانند قاشق یا کاردی که نوک آن تیز نباشد استفاده کنید و به آرامی پارافین را از روی فرش جدا کنید.
بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن آب انار از روی فرش و مبل

پاک کردن موم شمع با سرما

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود موم شمع که روی فرش ریخته جمع شود این است که آن را با استفاده از سرما جمع کنید. پس بلافاصله بعد از ریختن موم شمع روی فرش یک دستمال کاغذی روی آن قرار دهید. چند تکه یخ را داخل یک پلاستیک بریزید و روی دستمال قرار دهید. با این کار سرما باعث انجماد موم می‌شود و برداشتن آن از روی الیاف فرش راحت می‌شود. پس ده دقیقه بعد از اینکه یخ را روی حوله کاغذی قرار دادید و موم منجمد شد، با یک وسیله‌ی غیر نوک تیز موم شمع را از روی فرش تمیز کنید.

تمیز کردن موم شمع با حرارت اتو

بهترین راه برای پاک کردن موم شمع از روی فرش استفاده از حرارت است. برای اینکه با استفاده از اتو موم شمع را از روی فرش پاک کنید، باید از یک روش غیر مستقیم استفاده کنید تا فرش نسوزد.
اگر به دنبال قالیشویی در شهرجدید هشتگرد هستید می توانید با قالیشویی کارن تماس بگیرید و از خدمات حرفه ای ما بهره مند شوید.
بپس یک حوله کاغذی روی لکه شمع بیندازید و سپس از حرارت اتو استفاده کنید. حوله کاغذی از کاغذهای قابل بازیافت تهیه می‌شود و می‌تواند موم شمع را به خود جذب کند. برای اینکه تمام شمعی که روی فرش چسبیده آب شود و به حوله کاغذی بچسبد، چند مرتبه اتو را روی حوله بگذارید و بردارید.

پاک کردن موم شمع از روی فرش با سشوار

یکی دیگر از راه‌های موثر برای پاک کردن موم شمع استفاده از حرارت سشوار است. برای استفاده از این شیوه مانند روش قبل باید یک حوله کاغذی را روی موم شمع بیندازید و روی آن را سشوار داغ بکشید.
بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های پاک کردن قهوه از روی فرش
حرارت را تا زمانی‌که موم شمع به طور کامل پاک شود روی لکه نگه دارید. با این کار موم شمع جذب حوله کاغذی می‌شود و دیگر هیچ اثری از موم روی فرش باقی نمی‌ماند.

تمیز کردن موم شمع با آمونیاک

یک روش موثر برای پاک کردن موم شمع از روی فرش استفاده از آمونیاک است. اگر روش‌های قبلی را امتحان کردید و موم روی فرش پاک نشد باید از آمونیاک به عنوان یک لکه‌بر قوی‌تر استفاده کنید.
برای استفاده از آمونیاک خانگی یا تینر نیازی به استفاده از روش‌های پیچیده وجود ندارد. فقط کافی‌ست دستمال سفید و تمیزی را به آمونیاک آغشته کنید و چندین مرتبه روی لکه موم شمع بکشید. با این کار آمونیاک موم شمع را در خود حل می‌کند و موجب تمیز شدن الیاف فرش می‌شود.
البته پیش از استفاده این نکته را به خاطر داشته باشید که آمونیاک برای تمام فرش‌ها مناسب نیست و ممکن است الیاف برخی فرش‌ها مانند فرش ابریشمی را خراب کند. پس قبل از استفاده از آمونیاک یک گوشه از فرش را یا این حلال امتحان کنید و اگر تغییری در رنگ و کیفیت الیاف فرش مشاهده نکردید، برای پاک کردن موم شمع از آمونیاک استفاده کنید.

پاک کردن موم شمع از روی فرش با الکل

پاک کردن موم شمع از روی فرش با الکل

استفاده از الکل یک روش موثر برای از بین بردن لکه موم شمع از روی فرش است. پس دستمال را به الکل یا ایزوپروپیل آغشته کنید و با استفاده از آن الیاف فرش را تمیز کنید.
بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات از روی فرش
البته بهتر است بدانید نباید دستمال را روی لکه موم شمع بکشید چون این کار باعث پخش شدن لکه روی فرش می‌شود. پس دستمال آغشته به الکل را به صورت ضربه‌ای روی فرش بزنید.

استفاده از شوینده برای پاک کردن موم شمع از روی فرش

پس از اینکه موم شمع را با استفاده از حرارت از روی فرش پاک کردید، باید از یک شوینده مناسب استفاده کنید تا چربی فرش هم پاک شود.
بهترین شوینده برای پاک کردن موم شمع از روی فرش شوینده‌ای است که بتواند چربی را در خود حل کند و الیاف فرش را تمیز و درخشان کند.

    • پاک کردن موم شمع با شامپو فرش

شامپو فرش به خوبی می‌تواند چربی روی الیاف فرش را در خود حل کند و فرش را تمیز کند. پس بعد از استفاده از حرارت و برداشتن قسمت زیادی از موم شمع از روی فرش، کمی شامپو فرش را با آب گرم مخلوط کنید و با اسپری روی جای لکه موم شمع بپاشید، سپس با یک دستمال تمیز و سفید لکه را پاک کنید. همچنین می‌توانید یک تکه ابر را به این محلول آغشته کنید و چندین مرتبه روی لکه شمع بکشید تا چربی روی الیاف را از بین ببرد.

    • پاک کردن موم شمع با مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یک شوینده در دسترس است و در تمام منازل یافت می‌شود. برای پاک کردن چربی باقی مانده روی الیاف فرش می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. استفاده از آن کار سختی نیست و فقط کافی‌ست یک تکه ابر را خیس کنید و چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید، سپس با استفاده از آن چربی روی فرش را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن جوهر از روی فرش و مبل

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
3 × 3 =


فهرست