روش‌های جلوگیری از کوبیدگی فرش

روش‌های جلوگیری از کوبیدگی فرش

روش‌های جلوگیری از کوبیدگی فرش را قرار است با هم بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.
کوبیدگی فرش وقتی اتفاق می‌افتد که اجسام سنگین روی فرش قرار داده شود و جای این اجسام روی فرش باقی بماند. یکی از شایع‌ترین عواملی که باعث کوبیدگی فرش می‌شود، پایه‌های مبلمان است. با توجه به اینکه کوبیدگی فرش باعث خراب شدن ظاهر فرش و از دست رفتن کیفیت آن می‌شود، در این مطلب قصد داریم راه‌هایی برای جلوگیری از کوبیدگی فرش بیان کنیم.

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از کوبیدگی فرش

همانطور که می‌دانید کوبیدگی فرش در اثر فشار زیاد و تحمل وزن بالا ایجاد می‌شود. پس ساده‌ترین راه برای جلوگیری از کوبیدگی فرش این است که جسم سنگین روی فرش قرار ندهید یا اگر مجبور هستید پایه مبل یا میز را روی فرش بگذارید هر چند وقت یک بار آن را جابه‌جا کنید تا اثر آن روی الیاف فرش باقی نماند و باعث خراب شدن فرش نشود.
قالیشویی هشتگرد آماده خدمت رسانی به هم شهریان خود در زمینه شست شوی انواع قالی و فرش و موکت می باشد.
با توجه به اینکه فرش کالای گران قیمتی است و برای خرید مجدد آن باید هزینه‌ی زیادی متحمل شوید، پس بهتر است روش‌هایی را برای جلوگیری از کوبیدگی فرش به کار ببرید و از خراب شدن فرش پیش‌گیری کنید.

استفاده از ترمز فرش برای جلوگیری از کوبیدگی فرش

یکی از راه‌‌های بسیار موثر برای جلوگیری از کوبیدگی فرش این است که از ترمز فرش استفاده کنید. ترمز فرش یک وسیله‌ی کاربردی برای جلوگیری از لغزش فرش است و می‌تواند وزن بسیار بالا را تحمل کند. بنابراین اگر در قسمت‌هایی که پایه مبل، میز یا بوفه روی فرش قرار می‌گیرد از ترمز فرش استفاده کنید، می‌توانید از کوبیدگی فرش جلوگیری کنید.
بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن آب انار از روی فرش و مبل

آیا تمام قسمت‌های فرش را با باید با ترمز فرش بپوشانیم؟

استفاده از ترمز فرش برای جلوگیری از کوبیدگی فرش روش بسیار موثری است اما لازم نیست تمام قسمت‌های فرش را با ترمز فرش بپوشانید تا از ضربه محافظت کنید. بلکه می‌توانید از قطعه‌های کوچک ترمز فرش برای نقاطی که فرش در معرض آسیب است استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های پاک کردن قهوه از روی فرش

استفاده از زیرپایه مبل

زیرپایه مبل یک ابزار بسیار مناسب برای جلوگیری از آسیب به الیاف فرش است. زیرپایه در قطعات کوچک و به اندازه پایه مبل تولید می‌شود و باعث می‌شود فشار و وزن کمتری به فرش وارد شود. در واقع کارکرد زیرپایه مبل در جهت کم کردن فشار وارد بر فرش است. زیرپایه مبلمان را برای پایه‌های میز یا بوفه یا سایر وسایل چوبی و فلزی مانند آینه و کنسول هم می‌توانید استفاده کنید.
اگر به دنبال قالیشویی در شهرجدید هشتگرد هستید می توانید با قالیشویی کارن تماس بگیرید و از خدمات حرفه ای ما بهره مند شوید.
زیرپایه‌های مبل در ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شود و لازم است آن را متناسب با نوع فرش یا سنگینی وسیله‌ای که روی فرش قرار می‌گیرد استفاده کنید.

پاک کردن موم شمع از روی فرش با سشوار

یکی دیگر از راه‌های موثر برای پاک کردن موم شمع استفاده از حرارت سشوار است. برای استفاده از این شیوه مانند روش قبل باید یک حوله کاغذی را روی موم شمع بیندازید و روی آن را سشوار داغ بکشید.
بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های پاک کردن قهوه از روی فرش
حرارت را تا زمانی‌که موم شمع به طور کامل پاک شود روی لکه نگه دارید. با این کار موم شمع جذب حوله کاغذی می‌شود و دیگر هیچ اثری از موم روی فرش باقی نمی‌ماند.

استفاده از موکت برای جلوگیری از کوبیدگی فرش

موکت یک ضربه گیر بسیار خوب است که به عنوان مانع بسیار موثری برای جلوگیری از کوبیدگی فرش شناخته می‌شود. پس اگر مایلید فرش‌های منزلتان دچار کوبیدگی نشود تمام سطح خانه را با موکت بپوشانید و بعد روی آن را فرش بیندازید. به این ترتیب اگر پایه‌ی مبل روی فرش قرار بگیرد، فشار آن موجب خراب شدن الیاف فرش نمی‌شود و الیاف فرش کوبیده و له نمی‌شوند.
بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات از روی فرش
استفاده از موکت برای پوشاندن سطح منزل این مزیت را هم دارد که کودکان در معرض آسیب و سر خوردن روی سرامیک نیستند.

به چه روش‌هایی کوبیدگی فرش را از بین ببریم؟

درصورتی‌که مراقبت لازم از فرش انجام نشود و فرش دچار کوبیدگی شود باید به روش‌هایی آن را از بین ببرید. راه‌های زیر برای از بین بردن کوبیدگی فرش توصیه می‌شود:

  • جارو کردن فرش

یکی از ساده ترین راه‌ها برای از بین بردن کوبیدگی در فرش دستبافت و ماشینی این است که روی آن را با جارو برقی تمیز کنید. جارو برقی را خلاف جهت الیاف فرش بکشید تا باعث بلند شدن الیاف فرش شود.

  • استفاده از یخ برای محو کردن کوبیدگی فرش

مایع ظرفشویی یکگذاشتن یخ روی قسمت کوبیده شده فرش یکی از راه‌های موثری است که باعث می‌شود کوبیدگی فرش از بین برود. پس چند تکه یخ را داخل یک پلاستیک بریزید و آن را روی قست کوبیده شده فرش قرار دهید. تا زمانی که یخ ذوب نشده آن را از روی فرش برندارید و بگذارید الیاف کوبیده شده فرش به حالت اولیه برگردند.
حتی می‌توانید یک سینی فلزی را پر از یخ کنید و روی قسمت کوبیده شده فرش قرار دهید تا کوبیدگی آن ناحیه از فرش به طور کامل از بین برود.
بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن جوهر از روی فرش و مبل
البته باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر کف منزل چوب یا پارکت است و در اثر تماس با آب آسیب می‌بیند، حتماً با روشی یخ را روی فرش قرار دهید که فرش یا کف زمین خیس نشود. الیاف فرش هم اگر به مدت طولانی خیس بماند پوسیده می‌شوند. پس اهمیت این نکته دوچندان می‌شود

  • محو کردن کوبیدگی فرش با استفاده کردن از بخار

یکی دیگر از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید کوبیدگی فرش را از بین ببرید استفاده از بخار است. بخار دادن به فرش باعث می‌شود الیاف آن به حالت اولیه بر گردد. با استفاده از دستگاه بخار شوی یا اتو می‌توانید این بخار را ایجاد کنید و کوبیدگی فرش را از بین ببرید.
اولین کار این است که مخزن بخارشو را از آب پر کنید و بعد از اینکه داغ شد آن را روی قسمت کوبیدگی فرش بگیرید و بخار را به صورت مستقیم به فرش اعمال کنید. بخارشو هیچ آسیبی به فرش وارد نمی‌کند و باعث سوختن الیاف آن نمی‌شود.
اما برای استفاده کردن از بخار اتو باید احتیاط کنید. پس بعد از اینکه مخزن اتو را پر از آب کردید و اتو داغ شد، یک حوله روی قسمت کوبیدگی فرش بیندازید و اتو را در حالت بخار روی حوله بگذارید و بردارید. دقت داشته باشید که نباید به مدت طولانی اتو را روی فرش بگذارید، بلکه باید چندین مرتبه اتو را چند ثانیه روی فرش بگذارید تا کوبیدگی فرش از بین برود. با این کار فرورفتگی‌هایی که در اثر پایه مبل روی فرش ایجاد شده است از بین می‌رود و فرش به حالت اول بر می‌گردد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
22 ⁄ 11 =


فهرست