ترمیم ریشه فرش

روش‌های جلوگیری از کوبیدگی فرش

ترمیم ریشه فرش را قرار است با هم بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.
ترمیم ریشه فرش یکی از اقدامات موثر برای افزایش عمر فرش است. با توجه به اینکه قیمت فرش‌های دستبافت بالاست، لازم است از این شیوه استفاده شود. پس در این مطلب روش‌های ترمیم ریشه فرش را به شما آموزش می‌دهیم.

چرا ریشه فرش را ترمیم کنیم؟

یکی از اصلی‌ترین علت‌های ترمیم ریشه فرش جلوگیری از پوسیدگی ریشه است. در اثر رفت و آمد زیادی که روی فرش انجام می‌شود، تمام قسمت‌های فرش به خصوص ریشه نخ نما و پوسیده می‌شود و زیبایی ظاهری فرش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته به جز رفت و آمد، بیدخوردگی یا استفاده از روش‌های نادرست برای شستشوی فرش هم موجب آسیب به ریشه می‌شود.
با آسیب به ریشه علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری فرش از بین می‌رود، پودهای آن هم سست می‌شود و از هم باز می‌شوند. پس اگر به استحکام ریشه فرش توجه نکنیم، باید منتظر از دست رفتن کیفیت فرش و کم شدن ارزش آن باشیم و خود را برای هزینه‌ی خرید فرش نو آماده کنیم.

قالیشویی هشتگرد آماده خدمت رسانی به هم شهریان خود در زمینه شست شوی انواع قالی و فرش و موکت می باشد.
علاوه بر فرش، تابلو فرش هم در معرض بیدخوردگی و آسیب در برابر رطوبت است که در صورت وقوع باید ترمیم شود.

تفاوت ترمیم ریشه فرش دستبافت و فرش ماشینی چیست

ترمیم ریشه فرش بر اساس نیاز فرش انجام می‌شود و سعی می‌شود فرش به حالت اولیه بر گردد. به این منظور اگر قسمت کوچکی از ریشه فرش خراب شود فقط آن قسمت ترمیم می‌شود اما اگر میزان خرابی زیاد باشد لازم است تمام ریشه ترمیم شود.
بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن آب انار از روی فرش و مبل

ترمیم ریشه فرش با ماشین ریشه زن

درصورتی‌که آسیب و از بین رفتن ریشه فرش ماشینی قسمت کوچکی باشد با استفاده از ماشین ریشه زن ترمیم و رفو قابل انجام است. البته برای ترمیم فرش ماشینی یک راه دیگر هم وجود دارد و آن استفاده از ریشه‌های آماده است. البته از ریشه آماده در مواردی استفاده می‌شود که ریشه فرش به طور امل از بین رفته باشد.
بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های پاک کردن قهوه از روی فرش

ترمیم ریشه فرش با دست

تمام مراحل ترمیم ریشه فرش دستبافت حتماً باید با دست و توسط رفوکار ماهر انجام شود. علت اهمیت بیشتر ترمیم و بازسازی ریشه فرش دستبافت این است که ریشه فرش دستبافت ادامه تارهای فرش است و در استحکام و دوام فرش بسیار تاثیرگذار است. پس لازم است ترمیم ریشه فرش دستبافت توسط افراد با تجربه و استادکاران ماهر انجام شود، زیرا کوچکترین سهل‌انگاری موجب آسیب به فرش می‌شود. البته این را هم باید در نظر گرفت که این فرایند قطعاً زمانبر خواهد بود.
اگر به دنبال قالیشویی در شهرجدید هشتگرد هستید می توانید با قالیشویی کارن تماس بگیرید و از خدمات حرفه ای ما بهره مند شوید.
روش‌های مختلفی برای ترمیم ریشه‌ی آسیب دیده با دست وجود دارد که شامل موارد زیر است:
• روش بطلمه
روش بطلمه در فرش‌هایی که ریزبافت و رج شمار بالا هستند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در فرش‌هایی که سفت هستند و امکان فرو رفتن سوزن در فرش وجود ندارد از این شیوه استفاده می‌شود.
برای انجام این روش باید فرش روی یک سطح شیب‌دار پهن شود، سپس تعدادی میخ با فاصله‌ی منظم جلوی فرش نصب می‌شود. برای شروع کار اولین نخ چله به اولین میخ گره زده می‌شود و سوزن نخ شده به فاصله‌ی چند رج پایین‌تر از اولین ریشه عبور می‌کند.
در ادامه سوزن از محل خروج وارد فرش می‌شود و در امتداد چله‌ی اول از داخل گره‌ها و پودهای فرش عبور می‌کند. این کار ادامه پیدا می‌کند تا اینکه نخ و سوزن از اولین سرریشه که در ابتدای فرش قرار داشت خارج شود.
یکی دیگر از اصول این روش این است که نخ کمکی باید به دور نخ بطلمه گره زده شود و سپس وارد ریشه شود و بعد از عبور از چندین رج از فرش خارج می‌شود. انجام این روش برای قسمتی از فرش یا تمام ریشه فرش محدودیتی ندارد و قابل استفاده است.
• روش مغزی
برای ترمیم و بازسازی ریشه فرش با روش مغزی در ابتدا سوزن نخ‌دار به اولین میخ که روبروی فرش قرار دارد گره زده می‌شود. سپس سوزن وارد اولین گره فرش می‌شود و چند رج بالاتر و بعد از عبور دادن از گره‌ و پودهای فرش از آن خارج می‌شود. بعد از این مرحله باید سوزن به شکل مورب وارد ردیف کناری شود و از گره‌های ردیف دوم از لبه فرش عبور داده و خارج شود. پس از این مرحله باید سوزن به میخ دومی که روبروی فرش قرار دارد، گره زده شده و به این شکل وارد گره‌های بعدی شود.
• ترمیم ریشه با روش متصل
در این شیوه باید ریشه‌های فرش از ته بریده شود، چله با رج شمار مناسب انتخاب و متصل شود. در این روش باید فرش را روی کارگاه نصب کرد و ریشه‌ها را به میخ‌های بالای کارگاه وصل کرد. نکته با اهمیت این است که این ریشه‌ها نباید شل باشد. درصورتی‌که فردی که این کار را انجام می‌دهد مهارت کافی داشته باشد، می‌تواند ریشه‌ها را زنجیره بافی و ترمیم کند.
قیمت ترمیم ریشه فرش چقدر است؟
قیمت ریشه زنی یا ترمیم ریشه فرش ثابت نیست و بر اساس نوع فرش ماشینی و دستبافت تعیین می‌شود. یکی دیگر از مواردی که بر قیمت ریشه زنی فرش تاثیر می‌گذارد روش مورد استفاده است. اما اگر می‌خواهید از خراب شدن ریشه فرش جلوگیری کنید می‌توانید ریشه‌های فرش را به روش دو گره، نخودی یا زنجیره‌ای گره بزنید تا آسیبی به ریشه‌های فرش وارد نشود.

پاک کردن موم شمع از روی فرش با سشوار

یکی دیگر از راه‌های موثر برای پاک کردن موم شمع استفاده از حرارت سشوار است. برای استفاده از این شیوه مانند روش قبل باید یک حوله کاغذی را روی موم شمع بیندازید و روی آن را سشوار داغ بکشید.
بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های پاک کردن قهوه از روی فرش
حرارت را تا زمانی‌که موم شمع به طور کامل پاک شود روی لکه نگه دارید. با این کار موم شمع جذب حوله کاغذی می‌شود و دیگر هیچ اثری از موم روی فرش باقی نمی‌ماند.

استفاده از موکت برای جلوگیری از کوبیدگی فرش

موکت یک ضربه گیر بسیار خوب است که به عنوان مانع بسیار موثری برای جلوگیری از کوبیدگی فرش شناخته می‌شود. پس اگر مایلید فرش‌های منزلتان دچار کوبیدگی نشود تمام سطح خانه را با موکت بپوشانید و بعد روی آن را فرش بیندازید. به این ترتیب اگر پایه‌ی مبل روی فرش قرار بگیرد، فشار آن موجب خراب شدن الیاف فرش نمی‌شود و الیاف فرش کوبیده و له نمی‌شوند.
بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات از روی فرش
استفاده از موکت برای پوشاندن سطح منزل این مزیت را هم دارد که کودکان در معرض آسیب و سر خوردن روی سرامیک نیستند.

به چه روش‌هایی کوبیدگی فرش را از بین ببریم؟

درصورتی‌که مراقبت لازم از فرش انجام نشود و فرش دچار کوبیدگی شود باید به روش‌هایی آن را از بین ببرید. راه‌های زیر برای از بین بردن کوبیدگی فرش توصیه می‌شود:

 • جارو کردن فرش

یکی از ساده ترین راه‌ها برای از بین بردن کوبیدگی در فرش دستبافت و ماشینی این است که روی آن را با جارو برقی تمیز کنید. جارو برقی را خلاف جهت الیاف فرش بکشید تا باعث بلند شدن الیاف فرش شود.

 • استفاده از یخ برای محو کردن کوبیدگی فرش

مایع ظرفشویی یکگذاشتن یخ روی قسمت کوبیده شده فرش یکی از راه‌های موثری است که باعث می‌شود کوبیدگی فرش از بین برود. پس چند تکه یخ را داخل یک پلاستیک بریزید و آن را روی قست کوبیده شده فرش قرار دهید. تا زمانی که یخ ذوب نشده آن را از روی فرش برندارید و بگذارید الیاف کوبیده شده فرش به حالت اولیه برگردند.
حتی می‌توانید یک سینی فلزی را پر از یخ کنید و روی قسمت کوبیده شده فرش قرار دهید تا کوبیدگی آن ناحیه از فرش به طور کامل از بین برود.
بیشتر بخوانید: روش‌های پاک کردن جوهر از روی فرش و مبل
البته باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر کف منزل چوب یا پارکت است و در اثر تماس با آب آسیب می‌بیند، حتماً با روشی یخ را روی فرش قرار دهید که فرش یا کف زمین خیس نشود. الیاف فرش هم اگر به مدت طولانی خیس بماند پوسیده می‌شوند. پس اهمیت این نکته دوچندان می‌شود

 • محو کردن کوبیدگی فرش با استفاده کردن از بخار

یکی دیگر از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید کوبیدگی فرش را از بین ببرید استفاده از بخار است. بخار دادن به فرش باعث می‌شود الیاف آن به حالت اولیه بر گردد. با استفاده از دستگاه بخار شوی یا اتو می‌توانید این بخار را ایجاد کنید و کوبیدگی فرش را از بین ببرید.
اولین کار این است که مخزن بخارشو را از آب پر کنید و بعد از اینکه داغ شد آن را روی قسمت کوبیدگی فرش بگیرید و بخار را به صورت مستقیم به فرش اعمال کنید. بخارشو هیچ آسیبی به فرش وارد نمی‌کند و باعث سوختن الیاف آن نمی‌شود.
اما برای استفاده کردن از بخار اتو باید احتیاط کنید. پس بعد از اینکه مخزن اتو را پر از آب کردید و اتو داغ شد، یک حوله روی قسمت کوبیدگی فرش بیندازید و اتو را در حالت بخار روی حوله بگذارید و بردارید. دقت داشته باشید که نباید به مدت طولانی اتو را روی فرش بگذارید، بلکه باید چندین مرتبه اتو را چند ثانیه روی فرش بگذارید تا کوبیدگی فرش از بین برود. با این کار فرورفتگی‌هایی که در اثر پایه مبل روی فرش ایجاد شده است از بین می‌رود و فرش به حالت اول بر می‌گردد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مریم راشدی
  جولای 23, 2022 11:53 ب.ظ

  مرسی که این اطلاعات را در اختیار ما قرا دادید با تشکر ویژه از جناب آقای حسینی

  پاسخ
 • فرش ما که کناره اون پاره شده بود بسیار عالی و تمیز در آومد از لطف شما سپاس گذارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
1 × 23 =


فهرست